Élj 100 évet egészségesen a 3-1-2 meridián gyakorlatokkal

Egészségvédelem az évezredes kínai tapasztalatok alapján

A Zhu Zong Xiang kínai professzor által kifejlesztett 3-1-2 kínai meridián gyakorlatok magyarországi elterjedését, Dr. Eőry Ajándoknak, (biológus, matematikus, orvos, akupunktúrás orvos,) a hagyományos kínai orvoslás hazai úttörőjének köszönhetjük.

Az egész testet érintő gyakorlatsor alkalmas egészségünk megőrzésére, hat az immunrendszerre, hatékonyan segít az allergiás és megfázásos tünetetek enyhítésében. Eredményesen kezeli az érzékszervi, mozgásszervi és idegrendszeri, a különböző szív- és érrendszeri, emésztőrendszeri valamint a légzőszervi problémákat is.

Meridiántorna

„3-1-2, ne hagyd el magad, vedd kezedbe saját sorsodat. Életed így meghosszabbíthatod, betegséged magad gyógyíthatod. Rajta hát, add tovább ezt a nagy csodát. Száz évig élj!”
(3-1-2 Meridián torna induló)

A Hagyományos Kínai Orvoslás (HKO) egy olyan gyógyító rendszer, ami a szervezet energetikai egyensúlyából indul ki. A yin-yang elvére épül, melyben ez a két egymással ellentétes, de mégis egymást kiegészítő alapelv, minden élő és élettelen dologban megtalálható. Ennek a két pólusnak a harmonikus együttműködése biztosítja testünk egészséges működését.

Yin-Yang

A hagyományos kínai orvoslás szerint az ember anyagból, szellemből és energiából áll, amelyek élesen nem különülnek el egymástól.

A gyógyítás szempontjából úgy tartják, hogy ez a belső életenergia (chi,”csi”) könnyen hozzáférhető, gyorsan mozgatható, szabályozható.

Ha a chi elégtelen, vagy mozgásának útja elzáródik, betegségekhez vezethet. A belső életenergia (chi) testünkben meghatározott energiapályákon (meridiánokban) kering, ahol a chi áthalad, aktiválja az illető szerv vagy szövet működését.

A meridiánok meghatározott pontjain az energiaáramlás befolyásolható, ami segíti az egyensúly visszaállítását, a gyógyulás folyamatát.

Egy egészséges emberben az életenergia akadálytalanul kering a 12 fő meridiánban (6 yin és 6 yang ) és 2 középvonali (befogadó és kormányzó) meridiánban. A betegség állapotában a meridiánban elakad az energia.

Mit jelentenek a számok ebben a kínai gyakorlatban?

* 3 *

A 3-as szám, három fontos akupresszúrás pontra utal, melyeket a saját testén bárki könnyen megtalálhat, megnyomhat, aktiválhat. Nagyon jó prevenciós módszer a betegségek megelőzésére, hogy ne kapjunk el vírusokat és egyéb fertőző betegségeket.

Gyógyító meridián pontok

Vastagbél meridián 4-es pont (He gu, a találkozások völgye)

Hegu pont

Ez az akupresszúrás pont a hüvelyk és mutatóujjunk közötti mélyedésben, a kézfejünk háti oldalán található a jobb és a bal kezünkön is.

Ennek a pontnak a masszírozása segíti a szervezetet, hogy le tudja küzdeni a fej területén jelentkező problémákat pl. fejfájás, torokfájás, fogfájás, arc- és homloküreg gyulladás, fájdalom, allergiás orrfolyás (szénanátha), látás- és hallásproblémák. Segítség lehet székrekedés és vastagbél problémák megelőzésében és az egész immunrendszerünk támogatásában.

Egy kezelés legalább 40-40 nyomogatást jelent mindkét kézen. Nem kellemetlen, jóleső fájdalmat fogunk érezni.

Szívburok meridián 6-os pont a „lazítás ellenőre

Szívburok meridián

A szívburok meridián 6-os pontját, mely egy általános nyugtató, stresszoldó , relaxáló pont, könnyen megtalálhatjuk, ha a 3 középső ujjunkat a tenyéroldali első csuklóredőhöz, a két hosszú ín közé helyezzük.

Ez a pont segíti a szív- és érrendszeri megbetegedések megelőzését, napi masszírozásával segítség lehet az érszűkület elkerülésében is.

Simaizom lazító hatása miatt a hörgőket, légutakat tágítja, így könnyebb lesz a légzés, hasznos az asztma, tüdőbetegség megelőzésére.  Nehézlégzés, „fulladás-érzés” (ami lehet fizikai vagy pánik), stresszhelyzetben, vizsgadrukk, félelem esetén a mellkasi „abroncs-érzés” oldódik.

Általános nyugtató hatásával segíti az éjszakai pihentető alvást, de hatásos bizonyos neurológiai és pszichiátriai kórképek megelőzésére és gyógyítására, mint az epilepszia és a depresszió.

 Naponta lazítani tudunk ennek a pontnak a masszírozásával, illetve vészhelyzetekben azonnali segítséget nyújthat. Hüvelykujjal, közepes erővel érdemes masszírozni mindkét kézen legalább 40-szer. Naponta többször, mellékhatás nélkül ismételhető.

Gyomor meridián 36-os pont a „hosszú élet pontja”

Gyomor meridián

Ezt a pontot a térdkalácsunk alsó szélétől 4 ujjnyi távolságra, egy hüvelykkel a lábszárcsonttól kifelé találjuk meg. Egyszerűen úgy „masszírozhatjuk”, hogy felemeljük a térdünket és lazán tartott öklünkkel arra a területre „csapunk”. Térdeinket felváltva emeljük, jobb kézzel jobb, bal kézzel a bal térdre legalább 40-szer.

Ez a pont elsősorban a gyomorral áll elsődlegesen kapcsolatban, de kapcsolatban áll minden belső szervünkkel is, ami a rekeszizom alatt található. Segítség lehet gyomor- és nyombélfekély, reflux (gyomorsavtúltengés), étvágytalanság, húgy- és ivarszervi megbetegedések (időskori impotencia problémák) esetén.

Napi 3-5 percig tartó masszírozásával fokozhatjuk állóképességünket, energiával tölti fel a testünket.

* 1 *

Az egyes szám a hasi légzésre utal. A hasunkon 9 meridián fut keresztül, melyek a hasizom és a bőr között helyezkednek el. A hasi légzés során, a hasizmok mozgása következtében ezek a meridiánok aktiválódnak, feloldva a test és az elme szorongásait.

Hasi légzés

A légzés üteme lassul, megnyugszunk. Ez a légzés, az alhasi szervekben fokozza a vérbőséget, segít beindítani az emésztést, gyógyítani a belső nemi szerveket, aktiválja az életenergiát.

A torna során kétütemű légzést végzünk. Kilégzéskor (szájon keresztül) 4-5 másodpercig jól behúzzuk a hasunkat, belégzéskor (orron keresztül) 4-5 másodpercig jól előretoljuk a hasunkat, közben a köldöktől kétujjnyira lefele és befele található területre (Dantien- energiaközpont) koncentrálunk. Fontos, hogy a légzés természetes, minden erőlködéstől mentes legyen.

A hasi légzés jó módszer lehet azoknak is, akiknek este nyugovóra térve nem jön álom a szemére. (100-tól visszafele számolunk.)

* 2 *

A 2-es szám a két lábunkra, a lábaink tudatos edzésére utal.

Guggolás

Ez lehet a szabadban végzett futás, kocogás vagy a torna során a kis helyigényű teletalpas guggolás és felállás ismételt elvégzése, melyből legalább 30 -at végezzük naponta.

A gyakorlat során alapállásban, a lábak vállszélességben, lábfejek párhuzamosak, a karokat mellmagasságban tartjuk magunk előtt. Guggoláskor kilélegzünk, tenyereink lefele mutatnak, sarkunk a földön marad. Belégzéskor felegyenesedünk, miközben tenyerünket felfelé fordítva, a föld energiába merítve hozzuk felfelé. (Javasolt mennyiség 4×8, melyet naponta többször is lehet ismételni)

Az ajánlások alapján érdemes napi 20-30 percet szánnod a  3-1-2 meridián gyakorlatok végzésére, hogy egy hosszú, egészségben eltöltött életet biztosíts magadnak.

Ez az ingyenes segítő rendszer országszerte több mint 250 helyen klubszerűen működik.

Bővebb információt és a meridián torna pontos leírását, esettanulmányokat itt találhatod:

Mozogj magadért egyesület: https://312.hu/

Meridián tornagyakorlatok Eőry Emesével youtube videókon

Meridián torna Szegeden

Facebook: 3.1.2 Meridiántorna Szegeden